Jakie są zalety korzystania z bankowości elektronicznej z domu?

Bankowość elektroniczna diametralnie zmieniła oblicze usług bankowych. Jakie możliwości oferuje i jakie zalety niesie za sobą bankowanie z domu?

Bankowość elektroniczna jest formą usług oferowanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, polega na dostępie do usług przy pomocy urządzeń elektronicznych: komputera, tabletu, smartfona, terminalu POS i linii telefonicznej bądź internetowej. Jakie formy najczęściej przybiera bankowość elektroniczna?

Formy bankowości elektronicznej

Bankowość elektroniczna może przybierać rozmaite formy. Oto najpopularniejsze:

 • bankowość internetowa – polega ona na dostępie do produktów i usług finansowych z poziomu komputera z dostępem do internetu;
 • bankowość mobilna – polega ona na korzystaniu z produktów i usług finansowych poprzez aplikację mobilną instytucji finansowej zainstalowaną na smartfonie;
 • bankowość telefoniczna – umożliwia realizację operacji finansowych przez telefon. Zazwyczaj odbywa się to przez kontakt z infolinią instytucji finansowej;
 • home banking – umożliwia klientowi komunikację z instytucją finansową z poziomu komputera, poprzez linię telefoniczną, bez konieczności dostępu do internetu;
 • selfbanking, czyli wykonywanie operacji finansowych przy pomocy karty płatniczej wykorzystywanej w bankomacie lub wpłatomacie. Self banking to najstarsza odmiana bankowości elektronicznej.

Jakie operacje finansowe można wykonać z poziomu bankowości elektronicznej?

Korzystając z bankowości elektronicznej szybko i wygodnie:

 • założysz lokatę terminową,
 • założysz rachunek osobisty i oszczędnościowy,
 • weźmiesz kredyt lub pożyczkę,
 • sprawdzisz saldo rachunku,
 • przelejesz pieniądze z rachunku osobistego na rachunek oszczędnościowy,
 • wypłacisz lub wpłacisz pieniądze na rachunek,
 • zmniejszysz lub zwiększysz dzienne limity przelewów,
 • zrealizujesz przelew,
 • zapłacisz za zrobione przez internet zakupy,
 • skontaktujesz się z instytucją finansową w dowolnej sprawie, np. po to, aby zastrzec kartę kredytową lub płatniczą.

5 najważniejszych zalet bankowości elektronicznej

Dlaczego warto mieć dostęp do bankowości elektronicznej z domu? Oto najważniejsze zalety bankowania z poziomu telefonu, tabletu i komputera.

 1. Oszczędność czasu. Jedną z najważniejszych zalet bankowości elektronicznej jest ogromna oszczędność czasu. Aby założyć depozyt, wziąć kredyt czy pożyczkę nie musisz odwiedzać oddziału instytucji finansowej i czekać na obsługę. Wszystkie czynności wraz z zawarciem umowy wykonasz szybko i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy do tego jedynie komputer lub smartfon z dostępem do internetu.
 2. Oszczędność pieniędzy lub możliwość zwiększenia zysków, np. z depozytu. Często zdarza się, że klienci korzystający z bankowości elektronicznej mogą liczyć na lepsze oprocentowanie lokat czy atrakcyjniejsze warunki kredytu. Jeśli rozważasz sięgnięcie po któryś z tych produktów, koniecznie sprawdź, jakie możliwości oferują instytucje finansowe osobom korzystającym z bankowości elektronicznej. To jednak nie wszystko. Korzystanie z bankowości elektronicznej często zmniejsza także koszty samych usług bankowych, np. poprzez zastąpienie papierowych wyciągów elektronicznymi.
 3. Możliwość bankowaniaw dowolnym miejscu i czasie, niezależnie od godzin otwarcia placówek instytucji finansowej. Brak gotówki podczas wakacyjnego wyjazdu, konieczność szybkiego zastrzeżenia karty płatniczej, potrzeba wykonania przelewu, który nie może czekać? Dzięki bankowości elektronicznej możesz bankować w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności szukania oddziału instytucji finansowej i niezależnie od godzin jego pracy.
 4. Możliwość monitorowania swoich finansów na bieżąco. Dzięki bankowości elektronicznej sprawdzenie stanu kontra trwa dosłownie kilka sekund. Wystarczy jedynie zainstalowana na smartfonie aplikacja mobilna lub dostęp do konta z poziomu komputera z dostępem do internetu.
 5. Możliwość szybkiego otrzymania kredytu lub pożyczki. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na przysłowiowe już, dzięki bankowości elektronicznej otrzymasz je nawet w dniu złożenia wniosku. Często bez konieczności dostarczania pożyczkodawcy dodatkowych dokumentów i zaświadczeń.

  Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

  Źródło:
  https://najlepszekonta.com/e-bankowosc/