Bankowość elektroniczna diametralnie zmieniła oblicze usług bankowych. Jakie możliwości oferuje i jakie zalety niesie za sobą bankowanie z domu?
Bankowość elektroniczna jest formą usług oferowanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, polega na dostępie do usług przy pomocy urządzeń elektronicznych: komputera, tabletu, smartfona, terminalu POS i linii telefonicznej bądź internetowej. Jakie formy najczęściej przybiera bankowość elektroniczna?
Formy bankowości elektronicznej
Bankowość elektroniczna może przybierać rozmaite formy. Oto najpopularniejsze:
- bankowość internetowa – polega ona na dostępie do produktów i usług finansowych z poziomu komputera z dostępem do internetu;
- bankowość mobilna – polega ona na korzystaniu z produktów i usług finansowych poprzez aplikację mobilną instytucji finansowej zainstalowaną na smartfonie;
- bankowość telefoniczna – umożliwia realizację operacji finansowych przez telefon. Zazwyczaj odbywa się to przez kontakt z infolinią instytucji finansowej;
- home banking – umożliwia klientowi komunikację z instytucją finansową z poziomu komputera, poprzez linię telefoniczną, bez konieczności dostępu do internetu;
- selfbanking, czyli wykonywanie operacji finansowych przy pomocy karty płatniczej wykorzystywanej w bankomacie lub wpłatomacie. Self banking to najstarsza odmiana bankowości elektronicznej.
Jakie operacje finansowe można wykonać z poziomu bankowości elektronicznej?
Korzystając z bankowości elektronicznej szybko i wygodnie:
- założysz lokatę terminową,
- założysz rachunek osobisty i oszczędnościowy,
- weźmiesz kredyt lub pożyczkę,
- sprawdzisz saldo rachunku,
- przelejesz pieniądze z rachunku osobistego na rachunek oszczędnościowy,
- wypłacisz lub wpłacisz pieniądze na rachunek,
- zmniejszysz lub zwiększysz dzienne limity przelewów,
- zrealizujesz przelew,
- zapłacisz za zrobione przez internet zakupy,
- skontaktujesz się z instytucją finansową w dowolnej sprawie, np. po to, aby zastrzec kartę kredytową lub płatniczą.
5 najważniejszych zalet bankowości elektronicznej
Dlaczego warto mieć dostęp do bankowości elektronicznej z domu? Oto najważniejsze zalety bankowania z poziomu telefonu, tabletu i komputera.
- Oszczędność czasu. Jedną z najważniejszych zalet bankowości elektronicznej jest ogromna oszczędność czasu. Aby założyć depozyt, wziąć kredyt czy pożyczkę nie musisz odwiedzać oddziału instytucji finansowej i czekać na obsługę. Wszystkie czynności wraz z zawarciem umowy wykonasz szybko i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy do tego jedynie komputer lub smartfon z dostępem do internetu.
- Oszczędność pieniędzy lub możliwość zwiększenia zysków, np. z depozytu. Często zdarza się, że klienci korzystający z bankowości elektronicznej mogą liczyć na lepsze oprocentowanie lokat czy atrakcyjniejsze warunki kredytu. Jeśli rozważasz sięgnięcie po któryś z tych produktów, koniecznie sprawdź, jakie możliwości oferują instytucje finansowe osobom korzystającym z bankowości elektronicznej. To jednak nie wszystko. Korzystanie z bankowości elektronicznej często zmniejsza także koszty samych usług bankowych, np. poprzez zastąpienie papierowych wyciągów elektronicznymi.
- Możliwość bankowaniaw dowolnym miejscu i czasie, niezależnie od godzin otwarcia placówek instytucji finansowej. Brak gotówki podczas wakacyjnego wyjazdu, konieczność szybkiego zastrzeżenia karty płatniczej, potrzeba wykonania przelewu, który nie może czekać? Dzięki bankowości elektronicznej możesz bankować w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności szukania oddziału instytucji finansowej i niezależnie od godzin jego pracy.
- Możliwość monitorowania swoich finansów na bieżąco. Dzięki bankowości elektronicznej sprawdzenie stanu kontra trwa dosłownie kilka sekund. Wystarczy jedynie zainstalowana na smartfonie aplikacja mobilna lub dostęp do konta z poziomu komputera z dostępem do internetu.
- Możliwość szybkiego otrzymania kredytu lub pożyczki. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na przysłowiowe już, dzięki bankowości elektronicznej otrzymasz je nawet w dniu złożenia wniosku. Często bez konieczności dostarczania pożyczkodawcy dodatkowych dokumentów i zaświadczeń.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło:
https://najlepszekonta.com/e-bankowosc/