Problemy pociążowe – czy kulki gejszy mogą rozwiązać kłopoty związane z nietrzymaniem moczu oraz mniejsza satysfakcją z seksu?

Ciąża to ogromny wysiłek dla kobiecego ciała, a brak odpowiedniej edukacji sprawia, że nie wiemy, co jest dla nas dobre i jak zadbać o to, co najważniejsze, czyli mięśnie dna miednicy oraz jak odpowiednio przygotować się do porodu. Kobiety po porodzie zgłaszają się do lekarzy z rozmaitymi problemami, takimi jak nietrzymanie moczu, ból podczas stosunku, znacznie gorsza kondycja pochwy oraz brak satysfakcji z seksu. To tylko nieliczne z niedogodności, które mogą towarzyszyć kobiecie. Sprawdź, jakie problemy dotyczą kobiet po porodzie oraz czy ćwiczenie mięśni kegla przy użyciu kulek gejszy może dać zadowalające efekty!

  1. Najczęstsze problemy poporodowe u kobiet — osłabione mięśnie kegla
  2. Mięśnie dna miednicy — czy można je ćwiczyć?
  3. Kulki gejszy — do czego służą?
  4. Jakie kulki gejszy wyróżniamy oraz kiedy warto je stosować?
  5. Kulki waginalne — kiedy lepiej nie stosować?
  6. Ćwiczenia z kulkami gejszy — jak powinny wyglądać oraz na co zwrócić uwagę?

Najczęstsze problemy poporodowe u kobiet — osłabione mięśnie kegla

Kobiety po ciąży i porodzie skarżą się na wiele rozmaitych problemów, jakie zauważają w swoim ciele. Donoszenie ciąży oraz poród to ogromny wysiłek dla organizmu i choć wraca on do swoich dawnych rozmiarów, nie traci cennych właściwości, to jednak można znaleźć pewne ubytki. Utrata elastyczności pochwy czy nietrzymanie moczu to jedne z najczęściej wymienianych. Kolejna dolegliwość to ból lub dyskomfort podczas stosunku związany z naciętym kroczem czy powstałą blizną. Warto zwracać uwagę na takie aspekty, by wiedzieć, z czym zgłosić się do lekarza. A jeśli takie dolegliwości się pojawią, z wizytą na pewno nie warto zwlekać.

Mięśnie dna miednicy — czy można je ćwiczyć?

Rozluźnione po porodzie mięśnie dna miednicy są jedną z częstszych przyczyn nietrzymania moczu bądź niezbyt udanych stosunków. Do ewentualnego leczenia można wdrożyć również zestaw ćwiczeń mięśni kegla, dzięki którym bardzo prawdopodobne jest odzyskanie dawnej sprawności, a co za tym idzie — radości ze współżycia. Ćwiczyć mięśnie dna miednicy można przy użyciu kulek gejszy.

Kulki gejszy — do czego służą?

Kulki gejszy, zwane również jako kulki miłości czy kulki waginalne, to gadżety dedykowane ćwiczeniom mięśnie kegla. Są to dwie niewielkie kulki, których średnica wynosi ok. 3-4 cm. Są ze sobą połączone przy pomocy malutkiego sznureczka. We wnętrzu tych kulek umieszczone są kolejne kulki, tym razem o większej masie. Podczas chodzenia odbijają się od ścianek większych kulek, a drgania te sprawiają, że mimowolnie zaciskają się mięśnie gładkie w obrębie pochwy. W ten sposób można realnie poprawić kondycję mięśni Kegla. Dodatkowo pochwa stanie się bardziej elastyczna.

Jakie kulki gejszy wyróżniamy oraz kiedy warto je stosować?

Kulki dopochwowe dzielą się na:

  • kulki gejszy silikonowe — są bardzo higieniczne, łatwo się myją, szybko się nagrzewają, są miękkie w dotyku i długo utrzymują ciepło,
  • kulki gejszy progresywne — inaczej nazywane grawitacyjnymi, polecane są głównie do gry wstępnej, składają się z dwóch lub większej ilości ciężarków o urozmaiconej wadze,
  • kulki gejszy wibrujące — dołączony do nich jest pilot na baterie, działają tak, by wzmocnić mięśnie dna miednicy,
  • kulki gejszy biofeedback — są dużo lżejsze niż kulki grawitacyjne, charakteryzują się inną budową, są mniejsze i cięższe, a kiedy się nimi potrząśnie — grzechoczą.

Mięśnie kegla są bardzo ważne dla kobiety. Składają się z 14 silnie unerwionych mięśni. Otaczają cewkę moczową, odbyt, pochwę i stanowią doskonałe podparcie dla całego narządu rodnego kobiety. Dlatego też, jeśli ulegną osłabieniu wskutek porodu, warto o nie odpowiednio zadbać. Kulki gejszy stosowanie są w celu wzmocnienia mięśni dna miednicy, a opinie wynikające z ich stosowania są zwykle bardzo pozytywne. Ćwiczenia mięśni kegla z użyciem kulek gejszy można stosować po połogu, aby znacznie je wzmocnić, a przy okazji uelastycznić samą pochwę.

Kulki waginalne — kiedy lepiej nie stosować?

Są jednak sytuacje, w których lepiej nie stosować kulek gejszy. Przede wszystkim nie są one wskazane podczas ciąży. Mięśnie pochwy są już wtedy wystarczająco obciążone przez rosnący w macicy płód. Poza tym zbyt mocno wyćwiczone mięśnie mogą przyczynić się do późniejszych problemów w procesie porodowym. Zbyt duża intensywność ćwiczeń mięśni dna miednicy może wpływać na ich późniejsze rozluźnienie. Kulek waginalnych nie można też stosować tuż po porodzie, ponieważ okres połogu to czas rekonwalescencji, a nie wprowadzania dodatkowego obciążenia dla organizmu.

Ćwiczenia z kulkami gejszy — jak powinny wyglądać oraz na co zwrócić uwagę?

Jak używać kulki gejszy? Drobniejsze panie powinny wybierać pojedyncze kulki, natomiast pozostałe mogą śmiało korzystać z podwójnych kulek. Kulki wystarczy umieścić w pochwie, podobnie jak tampon. Ważne jest, by jedna z nich przylegała do szyjki macicy, a kolejna objęta została mięśniami pochwy. Można je zakładać kilka razy w ciągu dnia, wystarczy je nosić podczas standardowych czynności, aby działały. Jeszcze lepiej jest, gdy kobieta dodatkowo będzie wykonywać ćwiczenia, takie jak bieganie, taniec czy aerobik.