Jakie będą odpowiednie spodnie antyprzecięciowe?

W przypadku osób zajmujących się wycinką drzew, ich pielęgnacją, niezwykle istotne staje się zadbanie o odpowiedni ubiór, kwestię bezpieczeństwa. W przypadku użytkowania piły łańcuchowej kluczowe staje się to, aby pamięć o ochronie przed uszkodzeniami ciała, przecięciem skóry. Świetnie sprawdzają się wobec tego spodnie antyprzecięciowe. Zakrywają większą część kończyn dolnych niż zwykłe spodnie ochronne.

Jakie wybrać spodnie ochronne, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Spodnie do pracy ze szkłem, piłą łańcuchową lub różnymi urządzeniami zakończonymi ostrzami są niezbędnym elementem stroju. Przestrzeganie zasad BHP jest niezwykle ważne, pracodawca musi się do nich dostosować w celu uniknięcia nałożenia na niego kary. Niezbędne staje się zaopatrzenie pracowników w spodnie, które są odporne na przecięcia i przebicia. Istotne będzie zwrócenie uwagi na certyfikaty, które potwierdzają, czy dane ubranie rzeczywiście przeszło pozytywnie testy wytrzymałościowe. Najlepiej będzie wobec tego wyposażyć się w spodnie antyprzecięciowe w sprawdzonym sklepie, sprzedającym artykuły BHP.

Im mniejsza podatność odzieży na przecięcie, tym lepiej, a najwyższą ochronę zapewnia klasa 3. Spodnie antyprzecięciowe pierwszej klasy są wyposażone w dodatkowe wzmocnienia w najbardziej newralgicznych miejscach. Jeśli ktoś pracuje w ekstremalnych warunkach, powinien zdecydować się na odzież ochronną najwyższej klasy. Spodnie antyprzecięciowe typu C chronią największy obszar ciała, z przodu i z tyłu. Można liczyć na właściwe zabezpieczenie się przed przecięciem i zaplątaniem piły łańcuchowej. Mniejszy stopień zabezpieczenia zapewniają spodnie typu B, które uznaje się za bardziej komfortowe w użytkowaniu. Nadal można liczyć na wysoką ochronę przed urazami w miejscach, które są na nie najbardziej narażone.

Co warto wiedzieć o spodniach antyprzecięciowych?

Zawsze powinno się sprawdzić, czy odzież BHP spełnia międzynarodowe normy ISO. Musi być odporna na ostrze, aby nie doszło do przebicia i przecięcia w kontakcie materiału z nim. Do produkcji spodni ochronnych sięga się po różnego typu wkładki antyprzecięciowe, mogą hamować łańcuch lub go blokować. Oczywiście nawet najlepszej jakości odzież BHP nigdy nie gwarantuje pełnej ochrony, ale można liczyć na uniknięcie poważnych obrażeń ciała. Nogawki spodni wyposaża się w coś w rodzaju poduszki, która jest przeplatana kilkoma warstwami długich i wytrzymałych nici. W razie kontaktu łańcucha ze spodniami najpierw rozcięciu ulega materiał, następnie łańcuch zaczyna wyrywać nici znajdujący się we wkładce antyprzecięciowej.