Industrialne wnętrza są obecnie bardzo modne. Dlatego cegły na ścianach znajdziesz nie tylko w starych kamienicach, ale również w nowoczesnych mieszkaniach i domach urządzonych w stylu loftowym. Sprawdź, jak pomalować ściany z cegły, aby zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów!
Malowanie ściany z cegły – podstawowe zasady
Cegły to wyjątkowy materiał, który wymaga odpowiedniego traktowania. Podczas czyszczenia ich powierzchni możesz łatwo naruszyć strukturę pojedynczych elementów, co doprowadzi do dużych strat finansowych.
Profesjonalne malowanie ścian z cegły zajmuje więcej czasu i jest trudniejsze niż w przypadku idealnie gładkich powierzchni. Ten materiał wykończeniowy musisz najpierw dobrze wyczyścić i osuszyć, aby móc bezpiecznie położyć na nim wybrany kolor.
Pamiętaj również, że nie każda farba będzie się ładnie prezentowała na cegle. Do pokrycia tego materiału trzeba wybierać produkty o odpowiednich właściwościach i wysokim poziomie krycia. W takim wypadku dobrze się sprawdzą specjalistyczne farby marki Dulux Professional.
Przed samym malowaniem upewnij się, że klient wie, jak będzie wyglądała farba na porowatej strukturze cegły. W tym celu możesz pomalować niewielki fragment wybranym kolorem. Zyskasz pewność, że wykonana przez Ciebie praca zostanie zaakceptowana przez klienta.
Jak krok po kroku pomalować ścianę z cegły?
Malowanie ściany z cegły to czasochłonna usługa. Zanim przystąpisz do pracy, musisz najpierw ocenić stan cegły i przygotować odpowiednie akcesoria malarskie. Niekiedy klienci chcą tylko odświeżyć ścianę, innym razem pragną całkowicie zmienić jej wygląd. Zobacz, jak krok po kroku powinno wyglądać malowanie ścian z cegły!
Krok 1: Czyszczenie
Czyszczenie cegły należy rozpocząć od usunięcia starych powłok malarskich. Następnie cegłę warto odkurzyć, ponieważ na jej powierzchni zalega kurz, brud i inne drobne zanieczyszczenia, które mogą utrudnić malowanie. Do tego celu użyj specjalnej końcówki, która dotrze do wszystkich zakamarków, a jednocześnie nie naruszy struktury materiału. Kolejnym etapem, który może zająć Ci sporo czasu, jest mycie ściany.
Drobne zanieczyszczenia usuniesz przy pomocy szczotki z długim, twardym włosiem, wody i delikatnego detergentu. W przypadku większych zabrudzeń możesz użyć myjki ciśnieniowej, jednak pamiętaj, aby strumień nie był zbyt mocny. Niektóre plamy i osady warto potraktować mocniejszymi detergentami. Będzie to szczególnie ważne przy usuwaniu pleśni, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także jest niebezpieczna dla zdrowia.
Krok 2: Przygotowanie podłoża
Naprawę rys i uszkodzeń, możesz rozpocząć dopiero wówczas, gdy cegła będzie całkowicie sucha. Ubytki wypełnij specjalną masą szpachlową i wyrównaj szpachelką, aby ich powierzchnia była idealnie gładka. W ramach przygotowania podłoża warto jeszcze wykonać gruntowanie. Preparat Dulux Contact Primer możesz nanieść na te cegły, które zostały zreperowane lub na całą powierzchnię ściany, jeśli jej stan tego wymaga.
Krok 3: Malowanie
Wybór akcesoriów do malowania powinien być uzależniony od Twojego doświadczenia i preferencji. Bardzo dobre i szybkie efekty osiągniesz, jeśli zdecydujesz się na nakładanie farby natryskiem hydrodynamicznym. Ścianę z cegły możesz też sprawnie pomalować za pomocą wałka. W obu przypadkach zastosuj tyle warstw, ile zaleca producent lub tyle, aby osiągnąć efekt pożądany przez klienta. Natomiast spoiny między cegłami pomaluj starannie pędzlem. W tej pracy bardzo ważna jest dokładność. Jeśli równomiernie pokryjesz całą powierzchnię ściany, to uzyskasz bardzo piękny i głęboki kolor.
Pomalowanie ściany z cegły zajmuje sporo czasu, dlatego warto taką pracę odpowiednio wycenić. Przed rozpoczęciem malowania dokładnie zapoznaj się z oczekiwaniami klienta, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Niezmiernie ważne jest również ostrożne postępowanie z cegłami, szczególnie jeśli mają już swoje lata. Z czasem nabierzesz wprawy, a każde kolejne malowanie będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze.