Co jest lepsze glebogryzarka czy kultywator?

Co jest lepsze glebogryzarka czy kultywator

Umiejętne spulchnianie gleby wymaga stosowania odpowiednich urządzeń. W tym celu wiele osób decyduje się na zakup glebogryzarek lub kultywatorów. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują i na które z nich jest lepsze.

Glebogryzarka – najważniejsze informacje

Glebogryzarki to urządzenia ogrodowe cechujące się dużą uniwersalnością. Sprawdzają się podczas wykonywania takich prac jak spulchnianie ziemi, a także jej napowietrzanie i odchwaszczanie. Ponadto, istnieją modele, które mogą być wykorzystywane do efektywnego rozprowadzanie kompostu. Główny element glebogryzarek to zakrzywione noże służące do przekopywania gleby. Są one umieszczone na obracających się tarczach. Dzięki temu urządzenie może przewracać niewielką ilość ziemi na drugą stronę. Pozwala na przygotowanie spulchnionej gleby, która jest gotowa pod wysiew wybranych warzyw lub kwiatów. Poza tym wiele osób decyduje się na wykorzystanie glebogryzarki przed położeniem nowego trawnika.

Kultywator – czym się charakteryzuje?

Kultywator to popularny sprzęt ogrodniczy, który cechuje się znacznie większą mocą od glebogryzarek. Z tego powodu znajduje też zastosowanie w rolnictwie. Ponadto, jest używany w profesjonalnych szkółkach ogrodniczych. Służy do spulchniania ziemi i jest wyposażony w zakrzywione noże. W odróżnieniu od glebogryzarki działa dzięki silnikowi spalinowemu lub elektrycznemu o znacznie większej mocy. Zęby tego urządzenia nie obracają się, a pomimo tego umożliwiają skuteczne wzruszanie i spulchnianie. Dzięki jego wykorzystaniu przygotowanie rabat lub grządek pod wysiew nie sprawia żadnego kłopotu. Kultywator usuwa płytkie korzenie oraz chwasty, a poza tym pozwala na szybkie mieszanie ziemi z nawozami organicznymi, na przykład z kompostem. Ponadto, jest stosowany do pielęgnacji trawników. Pozwala na pionowe nacinanie jego powierzchni, co znacznie ułatwia jego późniejsze nawadnianie. Wiele osób inwestuje w kultywatory z możliwością regulacji głębokości i prędkości pracy. Takie rozwiązanie umożliwia ich skuteczne użytkowanie na różnych rodzajach gleby.

Co jest lepsze glebogryzarka czy kultywator?

Pomimo tego, że oba urządzenia służą do spulchniania gleby to, istnieje między nimi bardzo wyraźna różnica. Glebogryzarka pozwala na uzyskiwanie gładkie powierzchni bez żadnych grudek. Kultywator zagłębia się w ziemie, umożliwiając jej spulchnianie, ale pozostawia po sobie grudki. Z tego powodu przekształcona gleba będzie wymagała dodatkowej obróbki. Glebogryzarki są polecane właścicielom niewielkich ogrodów lub działek. Sprawdzają się jako sprzęt do kompleksowej pielęgnacji niewielkich terenów. Osoby zajmujące się uprawą warzyw lub owoców na większą skale powinny stawiać na kultywatory. Te funkcjonalne urządzenia cechują się większą mocą, co umożliwia szybsze i skuteczniejsze spulchnianie znacznych powierzchni.