Wypożyczenie samochodu od sprawdzonego operatora to bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają własnego auta, ale od czasu do czasu okoliczności wymagają od nich większej mobilności. W takiej sytuacji rzeczywiście utrzymywanie pojazdu i korzystanie z niego okazjonalnie mija się z celem. Jak jednak sprawdzić, czy umowa najmu długoterminowego jest rzetelna, a wypożyczalnia uczciwa? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, zanim wypożyczysz auto
Dokładna lektura warunków umowy to podstawa!
Jednym z najważniejszych punktów w tym dokumencie będzie zasada przekraczania dziennego limitu przejechanych kilometrów. Taki zapis zdecydowanie powinien znaleźć się w umowie najmu, ponieważ w niektórych przypadkach wypożyczalnie pobierają dodatkową opłatę, jeśli przejedziesz w ciągu dnia więcej niż zakładały.
Dobrze wiedzieć o istnieniu limitu przed złożeniem podpisu na umowie. Co ważne, wiele zasad najmu zmienia się wraz z przekroczeniem 30 dni trwania takiej umowy.
Równie istotna jest cena wynajmu długoterminowego, która zależy od takich czynników, jak:
- okres wynajmu,
- lokalizacja,
- model i marka pojazdu.
Czasem trzeba będzie liczyć się również z opłatami:
- jeśli samochód po zwróceniu będzie musiał być sprzątnięty,
- za odbiór samochodu w niektórych lokalizacjach,
- w ramach kaucji,
- za tankowanie.
Weryfikacji należy poddać także stan techniczny samochodu i to nie tylko w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dobrze, jeśli wynajmowany samochód będziesz miał też wykupione NNW, AC czy ASS.
Co się dzieje, gdy wypożyczony samochód zostanie uszkodzony?
To pytanie, które często zadają sobie osoby rozważające wynajem długoterminowy. Faktycznie zdarza się, że samochód wraca do wypożyczalni w innym stanie niż pierwotny. Drobne rysy, wgniecenia czy poważniejsze uszkodzenia – kto wówczas ponosi związane z nimi koszty? Wszystko powinno zostać zawarte w umowie. Nierzadko można liczyć na to, że to właśnie wypożyczalnia zapłaci za napawę.
Polecamy: wynajem auta na miesiąc