Kiedy warto wybrać dysk PCIe NVMe Samsung?

Jeśli jesteś pasjonatem gier komputerowych, doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest wydajność twojego urządzenia. Szybkie przetwarzanie i przenoszenie dużych ilości danych często niezbędne jest także podczas pracy. Potrzebujesz produktu, który spełni twoje oczekiwania? Warto, abyś rozważył wybór dysku M.2 SSD 2 TB. Jeśli zastanawiasz się, który model byłby dla Ciebie idealny, sprawdź nośniki dostępne w ofercie marki Samsung, jak chociażby ten: PCIe NVMe Samsung. Co wyróżnia dyski NVMe M.2 Samsung i kiedy warto się na nie zdecydować? Sprawdź nasz krótki przewodnik.

Dysk M.2 2 TB – co to?

Czym właściwie są kości pamięci PCIe NVMe Samsung? Przed omówieniem ich najważniejszych zalet i parametrów dobrze zacząć od krótkiego wprowadzenia. W końcu nie każdy musi posiadać specjalistyczną wiedzę na ten temat. Co istotne, te dyski mogą się okazać przydatne nie tylko w sytuacji, gdy jesteśmy profesjonalistami i zawodowo zajmujemy się, np. programowaniem.

Co oznacza skrót NVMe? Pochodzi od angielskiego Non-Volatile Memory Express. Innymi słowy, jest to protokół komunikacyjny umożliwiający szybkie przesyłanie danych. To właśnie dysk NVMe M.2 Samsung odpowiada za płynną komunikację pomiędzy dyskiem SSD i procesorem.

Dlaczego posiadanie rozwiązania, jakim jest dysk M.2 2 TB, jest tak istotne, szczególnie jeśli jesteś pasjonatem gier lub zajmujesz się programowaniem? Jego podstawowe zadanie to poprawa wydajności twojego sprzętu. Jak pod tym kątem wypadają dyski PCIe NVMEe Samsung?

Dysk PCIe NVMe Samsung 990 PRO Heatsink – charakterystyka

Szukasz szybkiego i wydajnego dysku NVMe? W takim razie 990 PRO Heatsink M.2 SSD 2 TB to dobry wybór. To zdecydowanie jeden z najbardziej zaawansowanych dysków w ofercie marki. Dzięki możliwościom PCIe® 4.0 podczas grania na komputerze możesz cieszyć się niesamowitą szybkością*, bez obaw o nadmierne zużycie energii. To zasługa wbudowanego systemu zarządzania temperaturą.

Jak dysk PCIe NVMe Samsung 990 PRO Heatsink wypada pod kątem prędkości? W tym przypadku będziesz mieć do czynienia ze znacznie sprawniejszym działaniem (np. w porównaniu z modelem 980 PRO). Szybkości odczytu/zapisu losowego wynoszą do 1400 K/1550 K IOPS, natomiast odczytu i zapisu sekwencyjnego – do 7450/6900 MB/s. To sprawia, że są one praktycznie równe maksymalnym limitom PCIe® 4.0**.

Dysk M.2 SSD 2 TB a wydajność energetyczna

Jeśli szukasz urządzenia wydajnego pod kątem zużycia energii, dobrze trafiłeś. Dysk PCIe NVMe Samsung 990 PRO Heatsink to świetna opcja także pod tym względem.

Z reguły duża eksploatacja urządzenia może sprawiać, że sprzęt staje się mniej efektywny, a zużycie energii znacznie wyższe. W przypadku omawianego nośnika marki Samsung jest jednak inaczej: jego wydajność jest aż o 50 proc. lepsza niż modelu 980 PRO***. Wybierając dysk PCIe NVMe Samsung, nie musisz już obawiać się o przegrzanie sprzętu. To zasługa płaskiego radiatora, który skutecznie odprowadza ciepło i zapobiega spadkom produktywności związanym ze zbyt wysoką temperaturą.

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 

*Najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s – wg stanu danych na III kwartał 2022 roku, model 990 PRO osiąga 7450 MB/s.

 

**Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. KSKonfiguracja systemu testowego: 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800X [email protected], DDR4 3600MHz 16GBx2 (PC4-25600 Overclock), System operacyjny – Windows 10 Pro 64bit, Chipset – ASRock-X570 Taichi. Aby zmaksymalizować wydajność dysku 990 PRO należy sprawdzić na stronie Intel lub AMD, czy system obsługuje standard PCIe 4.0. Wersja 4TB zadebiutowała na rynku w 2023 roku.

 

***Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.