Zdrowy, prawidłowo nawodniony człowiek oddaje mocz 6-8 razy dziennie, a pojemność jego pęcherza wynosi od 250 ml do 500 ml. Normą jest oddawanie moczu co około 3 godziny, natomiast podczas nocnego odpoczynku ‒ najwyżej raz. Zaburzenia w oddawaniu moczu dotyczą znacznej części naszej populacji i niejednokrotnie błędnie uznawane są za normę. Jednak, zarówno przejściowe trudności w oddawaniu moczu, jak i tak te występujące przewlekle, mogą być zwiastunem poważnych schorzeń. W jaki sposób diagnozować zaburzenia oddawania moczu? Jakie mogą być ich przyczyny? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Jakie mogą być przyczyny trudności w oddawaniu moczu?
Zaburzenia w oddawaniu moczu możemy podzielić na przewlekłe i ostre. Te, które pojawiają się nagle są najczęściej spowodowane przez zakażenia pęcherza lub cewki moczowej, rzadziej przez urazy okolicy moczowo-płciowej. Przyczyny przewlekłych trudności w oddawaniu moczu to:
- patologie gruczołu krokowego, przebiegające z jego powiększeniem ‒ łagodny rozrost, zapalenia oraz rak;
- kamica nerkowa, powodująca nawracającą niedrożność cewki moczowej;
- osłabienie mięśnia wypieracza pęcherza moczowego;
- zaburzenia regulacji nerwowej w przebiegu chorób neurologicznych;
- stosowanie niektórych leków.
Jakie są wskazania do wykonania USG układu moczowego?
Ultrasonografia to metoda obrazowania, która nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące, dlatego może być wielokrotnie powtarzana u pacjentów w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży. Szczególnie ważne jest wykonanie badania, gdy pacjent:
- cierpi z powodu bólu w okolicy lędźwiowej, który może być wywołany przez nerki;
- często oddaje mocz, również w nocy, ma uczucie zalegania moczu po mikcji;
- odczuwa ból podczas oddawania moczu;
- zauważy zmianę barwy moczu lub obecność krwi.
Badanie powinno być powtarzane regularnie w razie wykrycia nieprawidłowości oraz u mężczyzn po 50. roku życia z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, w celu oceny zalegania moczu.
Na czym polega USG układu moczowego?
Ultrasonografia układu moczowego jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. W ramach przygotowania do USG układu moczowego należy na około 1-2 godziny przed badaniem wypić co najmniej 1 litr wody niegazowanej i powstrzymać się od oddawania moczu. Udając się na USG, warto wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną. Do badania zazwyczaj nie trzeba się rozbierać, wystarczy odsłonić brzuch i położyć się na kozetce. Lekarz radiolog nakłada specjalny żel na głowicę do USG, następnie przykłada ją do powłok brzusznych pacjenta. Wykonując delikatne ruchy, badający uwidacznia po kolei nerki, moczowody oraz pęcherz, a w przypadku mężczyzn ‒ również gruczoł krokowy. Na koniec lekarz opisuje badanie, a jego wynik jest dostępny niemalże od razu po wykonaniu USG.